Martin Mrkos: Bez (dobře zaplacené) práce nejsou koláče

Dočkat se změn ve vlastním kraji je mnohdy zdlouhavější než se přestěhovat do jiného. Jedním z předpokladů pro stabilní rozvoj kraje je dynamická ekonomika a s ní spojený dostatek pracovních příležitostí. Avšak s podmínkou - za dobré, nebo chcete-li, slušné, přijatelné peníze.

Nemá cenu zabíhat do podrobnější ekonomických tezí a zákonitostí, ale trh práce se mění a bude měnit. Dnešní studenti budou asi z 60 % vykonávat profese, které dnes ještě ani neexistují. Zesiluje příliv inovací a technologií, které vytvářejí dobře placené pozice. Ve výrobě, ve službách, při vlastním podnikání.

Dnes má např. krajská Ostrava víc ajťáků než horníků a sází na vodíkové technologie. Liberecký kraj je Mekka pro průmysl moderních materiálů jako nanotextilie. Jihomoravský kraj a Brno sází na IT služby a vývoj. Na co vsadí náš kraj a co pro to doposud udělal? Je naivní představa, že současná průmyslová výroba na Vysočině zůstane v podobě, jakou ji známe dnes. Výrobní dělníky nahradí roboti, dnešní údržbář či seřizovač stále častěji bude muž či žena s notebookem než s maticovým klíčem.


Kraj Vysočina v tomto trochu zaspal. Nejsou zde programy, které by podporovaly začínající podnikání a podnikavost jako takovou obecně. Start-upy a inovační a technologické firmy a firmičky. Není zde pořádně fungující centrální podnikatelský inkubátor, chybí inovační centra, co-workingová centra a huby. Obce je samy neutáhnou, přitom systematická podpora vytváření podmínek pro jejich fungování je rolí kraje. Jinde to funguje. Vidím to jako starosta Žďáru a ekonom, který sází na budoucnost udržitelného trhu práce, právě skrz podporu inovačních projektů a technologických firem. Všude jsou kreativní lidé s nápady, jen jim musíme dát dobré startovací podmínky.


Není to nic výjimečného, je to dokonce základní podmínka pro udržitelný a dobře zaplacený trh práce na Vysočině, pokud z ní nemají lidé odcházet do bohatších a ekonomicky úspěšnějších krajů. A rád budu projekt systematické podpory kraje v nadcházejících měsících podporovat.